Kas yra LED?

Šviesos diodas (angl. LED; Light – emitting diode) – tai puslaidininkis prietaisas, elektros srovę tiesiogiai paverčiantis šviesa.
Šviesos diodai yra naudojami kaip indikacijos priemonė daugumoje prietaisų, tačiau pastaruoju metu sparčiai populiarėja jų panaudojimas apšvietime. Pagrindiniai LED privalumai lyginant su kaitriniais šviesos šaltiniais yra mažesnės energijos sąnaudos, ilgesnis tarnavimo laikas, didesnis efektyvumas, kompaktiškas dydis, momentinis įjungimas/išjungimas bei didesnis patvarumas bei patikimumas.

 

Kaip veikia LED?

Paprastai tariant, LED yra maži šviesos šaltiniai, kurie skirtingai nuo įprastų kaitrinių lempučių neturi užpildo kuris gali išdegti. Vos kelių milimetrų ilgio diodas skleidžia šviesą, kai juo teka elektros srovė.
LED sudaro keletas puslaidininkio sluoksnių, o jo aktyviajame sluoksnyje yra generuojama šviesa.

Kodėl verta pasirinkti LED apšvietimą?

Pagrindinės priežastys, kodėl verta pasirinkti LED apšvietimą:

    • Mažesnės energijos sąnaudos

      Šviesos diodai naudoja 50-80% mažiau elektros energijos nei įprastinės lempos. Šiuo metu prekyboje esančių LED lempučių galia svyruoja nuo 1W iki 7W.
      energija
    • Ilgesnis tarnavimo laikas

LED šviesos šaltiniai tarnauja nuo 30 000 iki 50 000 valandų. Tuo tarpu kaitrinės lempos vidutiniškai šviečia apie 1 000 valandų, o kompaktinės liuminescencinės lempos – apie 8 000 valandų.
LED lempos gali degti  nuo 15 iki 25 metų, jei vidutiniškai naudojamos 5 valandas per parą.
  • Didesnis efektyvumas

Apšvietimo ateitis – tai didesnio efektyvumo produktai, kurie sunaudoja mažiau elektros energijos. LED lempose iš 1W išgaunamas apie 70-90 liumenų, o tuo tarpu įprastinėse kaitrinėse lemputėse – tik apie 15 liumenų šviesos srautas.
Skirtingai nei liuminescencinėse ar kaitrinėse lempose, šviesos dioduose elektros energija paverčiama šviesa beveik be nuostolių, todėl diodai beveik nekaista.
  • Kompaktiškas dydis

Mažas, kompaktiškas LED dydis leidžia gamintojams kurti įvairaus dizaino bei formų  šviestuvus. Jie dažniausiai užima mažiau vietos  ir juos lengva sumontuoti.
  • Dažnas įjungimas/išjungimas

Dažnas įjungimas/ išjungimas kenkia liuminescencinėms bei dujų išlydžio lempoms – trumpėja jų  tarnavimo laikas bei lempos užtrunka ilgiau, kad įsijungti.
Šiuo atveju LED lempos yra idealios kur reikalingas dažnas lempos įjungimas bei išjungimas. Be to, LED įsijungia labai greitai – vos per kelias mikrosekundes, bei perdegimo galimybė yra minimali.
  • Patvarumas bei patikimumas

LED šviestuvai turi visiškai kitokią struktūrą nei tradiciniai. Šviesos diodų lustai yra padengti klijais, kurie apsaugo juos nuo drėgmės ir išorinio aplinkos poveikio. Taip pat jie neturi judančių dalių ir stiklo medžiagos, todėl jų konstrukcija tvirta ir atspari smūgiams.
Šviesos diodai pagaminti iš netoksinių medžiagų, bei juos galima perdirbti ir naudoti dar kartą. Tuo tarpu liuminescencinių lempų sudėtyje yra gyvsidabrio, kuris yra labai kenksmingas žmogaus sveikatai bei teršia aplinką.

Komanda